Trocha histórie v dnešnej rýchlej dobe.

Autor: Drahomír Krčmárek | 14.2.2016 o 10:46 | (upravené 23.2.2016 o 7:30) Karma článku: 3,76 | Prečítané:  421x

Verte či nie, 12. januára 2016 bez povšimnutia kohokoľvek aspoň trošku dôležitého, uplynulo presne 145 rokov, keď v roku 1871 začala písať históriu 1. poľnohospodárska škola s vyučovacím jazykom slovenským na území Uhorska.

Škola podľa dostupných historických prameňov mala veľmi dobré podmienky na praktické vyučovanie (dnes je to strašne moderné hovoriť o praktickom vyučovaní), lebo dostala už v roku 1870 pozemky z eráru do vlastného užívania. Taktiež lúky v lesoch Čierneho Váhu vhodné na kosenie boli prepustené škole. Školské hospodárstvo malo rozlohu 305 ha a z toho mala orná pôda výmeru 51 ha. (Výmera je prepočítaná z pôvodných údajov v jutrách a siahach). Škola mala aj svoju zeleninovú záhradu a ovocný sad. K dispozícii mala aj pokusné pole, ktoré bolo rozdelené na 21 pokusných políčok. Ku koncu svojho pôsobenia v roku 1886 malo školské hospodárstvo 15 kusov ťažného dobytka, 53 kusov hovädzieho dobytka z toho 30 dojníc. Prevládalo plemeno Algauské v počte 40 ks. Oviec bolo 432 ks, kde dominovali krížence Romaszkan a Sedmohradská ovca. Ošípaných bolo len 6 ks.
Pre porovnanie, nástupkyňa tejto 1. slovenskej poľnohospodárskej školy, SOŠ polytechnická v Liptovskom Mikuláši, mala v roku 2003 k dispozícii tiež relatívne dobré podmienky na praktické vyučovanie na Školskom majetku v Demänovej. Ten v rámci troch hospodárskych dvorov v Demänovej, Bodiciach a Pavčinej Lehote obhospodaroval skoro 1000 ha poľnohospodárskej pôdy, mal 450 kusov hovädzieho dobytka všetkých kategórií, 248 kusov oviec, 86 kusov ošípaných a k tomu zodpovedajúce množstvo mechanizácie. Toto fungujúce školské hospodárstvo odovzdáva však v roku 2003 vedenie istého samosprávneho orgánu do prenájmu (z dôvodu efektívnejšieho hospodárenia?) spoločnosti s ručením obmedzeným.
V roku 2016, keď by nástupkyňa 1. slovenskej poľnohospodárskej školy mala osláviť 145 výročie jej vzniku, má škola na základe legislatívy a rozhodnutí všetkých zainteresovaných orgánov, 0 ha pôdy, 0 kusov hovädzieho dobytka, 0 kusov oviec, minimálne možnosti pre praktické vyučovanie a odporúčanie vykonávať praktické vyučovanie vo firmách s využitím duálneho vzdelávania.
Apropo duálne vzdelávanie. Ako naň nalákať prevažne stratové poľnohospodárske podniky, keď tvorca zákona, ako jedinú podporu pre firmy zapojené do duálneho vzdelávania vymyslel zníženie základu dane. Ako motivovať firmu znížiť si základ dane v spojení s ďalšou byrokraciou vyplývajúcou s duálneho vzdelávania, keď je firma v strate alebo len v minimálnom zisku???

Mimochodom, funkčné školské hospodárstva rôznej veľkosti a rozsahu činnosti majú školy podobného zamerania vo Francúzsku, Belgicku, Nemecku, Rakúsku, Česku aj Maďarsku. Videl som ich na vlastné oči alebo viem o nich z rozprávania tých, ktorí ich videli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?